خبر خبر

برگزاري مراسم افتتاحيه پرواز مشهد - باکو در فرودگاه بين المللي شهيد هاشمي نژاد مشهد
برگزاري مراسم افتتاحيه پرواز مشهد - باکو در فرودگاه بين المللي شهيد هاشمي نژاد مشهد

برگزاري مراسم افتتاحيه ي پرواز مشهد – باكو با حضور استاندار خراسان رضوي در فرودگاه مشهد

به گزارش اداره ي روابط عمومي فرودگاه هاي استان خراسان رضوي؛ بعدازظهر امروز مورخه ي 20 مردادماه 95 براي نخستين بار در كلان شهر مشهد مقدس، مسير پروازي مشهد- باكو و بالعكس برقرار شد.

مديركل فرودگاه هاي استان خراسان رضوي در ابتداي اين مراسم با تبريك ايام دهه ي كرامت و ميلاد مسعود حضرت ثامن الحجج حضرت رضا عليه آلاف تحيه و ثناء، گفت: این پرواز نقطه عطفی در پروازهای فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد و روابط دو جانبه ي كشورهاي ايران و آذربايجان می باشد.

محمد باقر قاسم زاده با بیان اینکه این پرواز نخستین پرواز بین مشهد و کشور آذربایجان است افزود: فرودگاه مشهد سالانه پذيراي 9 میلیون مسافر است که سهم مسافران خارجی از این میزان2 میلیون نفر مي باشد.

وی اظهار کرد: فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به 27 مقصد خارجی پرواز مستقیم دارد. وی متوسط رشد سالانه تعداد پروازها و مسافران این فرودگاه را 20 درصد ذکر کرد و گفت: فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد دومین فرودگاه پرترافیک و اولین فرودگاه زیارتی کشور است و هر روز شاهد افزایش مسافر و تعداد پرواز ها به این شهر هستیم.

به گفته وی به طور متوسط روزانه 220 پرواز و در ایام پيك  و مناسبت ها تا 250 پرواز ورودی و خروجی از فرودگاه مشهد انجام می شود.

قاسم زاده گفت: پرواز مشهد - باکو 2 روز در هفته انجام می شود که امیدواریم به زودی به روزانه یک پرواز برسد.

استاندار خراسان رضوی ديگر سخنران اين مراسم بود. رشيديان در ابتداي سخنان خود با ابراز خرسندي از همزماني افتتاح اين مسير پروازي با ايام مبارك دهه ي كرامت گفت: برقراری پرواز مشهد - باکو به تعمیق و گسترش مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و توریسم سلامت می انجامد.

علیرضا رشیدیان افزود: اشتراکات فرهنگی و تاریخی و روابط ایران و آذربایجان بسیار گسترده است و سفر اخیر رئیس جمهوری ایران به باکو و قراردادهای سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه به این مناسبات عمق بیشتری داد.

وی اظهار کرد: امید است این پرواز با تلاش مسئولان دو طرف و بخش های خصوصی و دولتی در تعمیق مناسبات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دو کشور موثر باشد.

رشيديان گفت: این فرصت ظرفیتی را فراهم کرد تا هم آذربایجانی ها به راحتی برای زیارت به مشهد سفر کنند و هم خراسانی ها بتوانند ضمن زیارت برخی بقاع متبرک در باکو از ظرفیت های تاریخی و فرهنگی این سرزمین دیدن کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در این مراسم با اشاره به اشتیاق قابل توجه مردم آذربایجان به ویژه شیعیان این کشور به زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) گفت: این پرواز سفر مردم و علاقه مندان حضرت امام هشتم (ع) را به مشهد تسهیل می کند.

محسن پاک آیین افزود: باتوجه به ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و امکانات و متخصصان پزشکی مشهد، سفر اتباع آذربایجان به این کلانشهر علاوه بر جنبه قتصادی از نظر گردشگری و درمانی نیز از اهمیت بسیار برخوردار است.

وی اظهار کرد: فعالان اقتصادی کشور آذربایجان نیز آماده سفر به خراسان رضوی هستند تا برنامه های اقتصادی خود را در این استان رونق دهند.

نماینده مجلس جمهوری آذربایجان هم در این مراسم گفت: راه اندازی این پرواز در روابط دو کشور تاثیر بسزایی دارد زیرا علاوه بر فراهم کردن امکان زیارت، فرصت و ظرفیتی جدید برای همکاری های فنی، علمی، درمانی و اقتصادی دو حانبه فراهم می کند.

'آیدین میرزا زاده' افزود: این همکاری و سفرهای متقابل، منافع متقابل هم دارد و زمینه شناخت و ارتباطات گسترده تر را فراهم می کند.

وی با اشاره به سفر اخیر دکتر روحانی به آذربایجان اظهار کرد: رئیس جمهوری آذربایجان اهمیت فوق العاده ای برای این سفر قائل بود و آن را پراهمیت و تاریخی خواند.

گفتني است این پرواز هم اکنون روزهای چهارشنبه هر هفته به صورت رفت و برگشت توسط 'ایرباس 320' با ظرفیت 145 نفر انجام می شود.

براي تماشاي تصاوير بيشتر اينجا كليك كنيد

غ/.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد