خبر خبر

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی در نشست خبري با اصحاب رسانه: 10 میلیون مسافر از طریق فرودگاه مشهد سفر کردند/ منتقدين انصاف را رعایت کنند
قاسم زاده: در طول 11 ماه گذشته امسال 9 میلیون و 416 هزار و 806 مسافر از طریق فرودگاه مشهد جابه جا شده اند و این رقم طی دو هفته باقی مانده از سال جاری به افزون بر 10 میلیون مسافر می رسد

به گزارش اداره ي روابط عمومي فرودگاه هاي استان خراسان رضوي؛ محمدباقر قاسم زاده عصر امروز سه شنبه 17 اسفند 95؛ طي نشستي خبري در گفت و گو با خبرنگاران؛ به رشد 18 درصدی شمار مسافران مشهد نسبت به پارسال اشاره، و بیان کرد: این تعداد مسافر با 65 هزار و 343 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد جا به جا شدند که نسبت به پارسال رشد 17 درصدی دارد.

وی افزود: بطور متوسط هر ساله تقاضای سفر به مشهد از طریق ناوگان هوایی 20 درصد رشد دارد و این نشان می دهد اگر پیش بینی های لازم برای توسعه ي فرودگاه مشهد را از هم اکنون نداشته باشیم در سالهای آینده دچار چالش جدی خواهیم شد.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی ادامه داد: طرح های توسعه ي فرودگاه مشهد در بخشهای مختلف پایانه های مسافری و توقفگاه خودروها شروع شده و در قسمتهایی به انجام رسیده است.

وی گفت: در این میان توسعه ي اپرون یا پارکینگ هواپیماها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

قاسم زاده افزود: از کل مسافران جابه جا شده امسال در فرودگاه مشهد یک میلیون و 527 هزار نفر خارجی بودند که نسبت به پارسال کاهش 9 درصدی دارد.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی افزود: تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد نیز در این مدت 10 هزار و 345 مورد که 13 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: 36 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی در فرودگاه مشهد فعالیت دارند که از این تعداد 18 شرکت داخلی هستند ضمن آنکه شش شرکت خارجی هم به صورت فصلی پروازهای خود را به فرودگاه مشهد انجام می دهند.

قاسم زاده گفت: هم اینک چهار شرکت داخلی 'سها، سپهران، تفتان و پویا' هم درخواست برقراری پرواز به مشهد را دارند که در حال بررسی است.

وی افزود: فرودگاه مشهد به 34 مسیر داخلی و 17 مسیر خارجی پرواز دارد. شش مسیر دیگر هم شامل تفلیس، آدنا، ایروان، باکو، جده و مدینه درخواست برقراری پرواز به فرودگاه مشهد را دارند که بررسی می شود.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی ادامه داد: امسال تلاش شد برخی مشکلات و تنگناهای موجود در فرودگاه مشهد رفع شود.

وی 'حل معضل دسترسی به اینترنت، توسعه ي معبرهای بازرسی یگان حفاظت، راه اندازی سامانه ي جدید پروازی برای تمامی ارگان های داخل فرودگاه، ارتقاي تمهیدات و تسهيلات بيشتر برای افراد توانخواه، افزایش تعداد تابلوهای راهنما در حوزه ي پایانه و ایجاد سامانه ي پخش خودکار اطلاعات پرواز در فضای پایانه ي داخلی فرودگاه مشهد' را از جمله این موارد برشمرد.

 

* منتقدان انصاف را رعایت کنند

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی همچنین با اشاره به مباحث روی داده در جریان بارش برف اخیر در فرودگاه مشهد گفت: باید وظیفه ي مدیریت فرودگاه، از شرکتهاي مسافربری هوایی تفکیک شود.

وی افزود: شرکتهای هواپیمایی کار بازرگانی و تجاری می کنند بنابراین از زمانی که بلیت می فروشند نسبت به مسافر متعهد هستند و باید دستورالعمل و منشور حقوق مسافری را اجرا و رعایت کنند. فرودگاه نیز به عنوان متولی صنعت هوانوردي در ارايه ي خدمات مطلوب زیرساختی و خدماتی باید وظیفه ي خود را انجام دهد.

قاسم زاده ادامه داد: در جریان بارش سنگین برف اخیر در مشهد با وجود همه ي تنگناها باند پروازی فرودگاه را باز نگه داشتیم اما اتفاقاتي نامطلوب روی داد و آنان که باید در حوزه ي کاری خود به مردم خدمت می دادند دیر وارد عمل شدند و این امر منجر به بروز تاخیرها و نارضایتی شدید مردم شد.

وی گفت: در این شرایط مدیریت فرودگاه مشهد با وجود آنکه مسئولیتی در این حوزه ندارد، به جای شرکتهای هواپیمایی شش پرواز را هماهنگ کرد و هزار مسافر را به مقاصد خود اعزام نمود.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی افزود: در مدت سه روز شرایط ناشی و برف و سرمای شدید در مشهد 280 هزار مترمکعب برف روبی در سطوح پروازي فرودگاه انجام شد.

وی ادامه داد: منتقدان باید انصاف را رعایت کنند، این حجم برف روبی آن هم از باند فرودگاه که با خیابان بسیار متفاوت بوده و نیازمند یخزدایی می باشد فعالیتی خاص است.

قاسم زاده گفت: در همین مدت 840 هزار متر مربع سطح پارکینگ ها و مناطق پروازی پاکسازی شد و با برفروبی محوطه ي بیرون فضای پروازی این رقم به یک میلیون مترمربع برف روبی می رسد.

وی اولویت مدیریت فرودگاه را انجام ایمن پروازها ذکر و بیان کرد: فقط طی آن سه روز 376 پرواز ایمن بدون کوچکترین حادثه با 54 هزار مسافر در دمای 13 درجه منهای صفر در فرودگاه مشهد انجام شد.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی افزود: با این حال از جهت بروز اتفاق ها و تاخیرهای روی داده در حوزه ي شرکتهای هواپیمایی از مردم عذرخواهی می کنم زیرا مردم لایق خدمات مناسب و تکریم شایسته هستند.

وی ادامه داد: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که کرامت مردم زیر سئوال نرود. در این راستا باید مدیران شرکت های هواپیمایی به وظایف ذاتی خود عمل کنند و در فرودگاه به ویژه در زمان های پیک حضور مستمر داشته، پیگیر مطالبات مردم و تاخیرها باشند و در قبال مسافران و مشتریان خود احساس مسئولیت داشته و به تعهدات شان عمل نمایند.

قاسم زاده گفت: از این پس هیچ کوتاهی و قصوری از هیچ شرکت هواپیمایی اي با هر عنوانی در فرودگاه مشهد پذیرفته نیست و بطور قطع موارد مشابه آنچه که در هفته ي گذشته رخ داد دیگر در این فرودگاه تكرار نخواهد شد.

وی افزود: در این میان تاخیرهای پروازی امری اجتناب ناپذیر است و در هر شرایطی ممکن است روی دهد اما مهم مدیریت این فضا، پاسخگویی به مردم و تعیین تکلیف آنان است. این امر وظیفه ي ذاتی شرکتهای هواپیمایی است ضمن آنکه مردم هم باید حقوق خود را پیگیری کنند.

گفتني است فرودگاه مشهد بعد از تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که بطور متوسط در شرایط عادی روزانه 180 پرواز از آن انجام می شود.

ا.غ/.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد