خبر خبر

بخشنامه ي جديد اقامه ي نماز در پروازها به شركت‌های هواپيمايی ابلاغ شد
مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري از صدور بخشنامه جديد اقامه نماز در پروازها به كليه شركت‌های هواپيمايی خبرداد.

به گزارش اداره ي روابط عمومي فرودگاه هاي استان خراسان رضوي؛ به نقل از روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، و به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری؛ رضا جعفرزاده اظهارداشت: عصر امروز رئيس سازمان هواپيمايي كشوري به منظور رعايت اوقات شرعي اقامه ي نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامي، بخشنامه ي جديد اقامه ي نماز در پروازها را صادر كرد.

وي افزود: در اين بخشنامه آمده است؛ تمامي مسافران هواپيماهاي ايراني از تمام مبادي و مقاصد و مسافران خطوط هوايي خارجي كه از مبادي ايران و يا به مقاصد درون ايران پرواز مي‌كنند، از حق اقامه نماز‌هاي يوميه در شرايط شايسته برخوردار بوده و اين حق بايد به رسميت شناخته شده و مورد احترام قرار گيرد.

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري خاطرنشان كرد: در صورتي كه در زمان انجام يك پرواز، وقت شرعي نماز آغاز و در همان پرواز پايان يابد، خطوط هوايي موظفند اطلاعات مورد تقاضاي مسافران شامل زمان‌ شرعي و جهت قبله را در اختيار مسافران متقاضي قرار داده و در صورت امكان، مكاني مناسب و ايمن جهت اقامه ي فريضه ي نماز به مسافران معرفي كنند.

جعفرزاده ادامه داد: همچنين در مواردي كه وقت اقامه نماز پس از فرود هواپيما منقضي مي‌شود ليكن فرصت كافي جهت انجام تشريفات ورود به مقصد و اقامه نماز وجود ندارد، رعايت مفاد فوق ضروري است.

وي افزود: در صورتي كه وقت اقامه نماز، قبل از آغاز برنامه سوار كردن مسافران شروع شود و يا فرصت زماني اقامه نماز و طول پرواز به گونه‌اي باشد كه اقامه نماز در زمان پرواز امكان‌پذير نباشد، سوار كردن مسافران حداقل ۱۵ دقيقه بعد از ورود به وقت نماز آغاز شود و يا برنامه پرواز به گونه‌اي تغيير يابد كه امكان اقامه نماز پس از فرود و انجام تشريفات ورود به مقصد براي مسافران مهيا شود.

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري گفت: در مواردي كه رعايت موارد فوق منجر به نقض الزامات ايمني و به خطر افتادن جان مسافران شود، رعايت الزامات ايمني ضروري بوده و محدوديت موجود با رعايت احترام و حقوق مسافران به آنها اعلام شده و در خصوص راهكارهاي جايگزين، حداكثر همكاري ممكن با مسافران به عمل ­آيد.

جعفرازده در پايان ضمن الزامي دانستن بخشنامه مذكور تصريح كرد: براساس اين ابلاغيه تمامي شركت‌هاي هواپيمائي موظف هستند دستورالعمل‌ها و فرآيندهاي مرتبط با برنامه‌ريزي و مديريت پرواز را به گونه‌اي اصلاح و بازنگري كنندكه مفاد اين ابلاغيه در عمليات جاري شركت‌ها رعايت شود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد