خبر خبر

مديرکل فرودگاه هاي خراسان رضوي: تمرين طرح اضطراري دوسالانه فرودگاه مشهد با موفقيت و طبق برنامه زمان بندي شده اجرا شد
مديرکل فرودگاه هاي استان از موفقيت ارگان هاي داخل و خارج فرودگاه در مديريت به موقع سانحه ي فرضي خبر داد

به گزارش اداره ی روابط عمومی فرودگاه های استان خراسان رضوی؛  این مانور در مورخ یکشنبه 30 دی ماه 97، به صورت گسترده و با هدف ارزیابی آمادگی و شناسایی نقاط قوت و ضعف انجام عملیات در شرایط اضطراری و با حضور ارگانها و نهادهای ایمنی، امدادی، آتش نشانی و امنیتی داخل و خارج از فرودگاه مشهد برگزار شد.

مدیرکل فرودگاه های استان در خصوص اجرای این مانور، گفت: با هدف بررسی نحوه ي فرماندهی، تعامل در ارتباطات و چگونگی هماهنگی میان ارگان های داخل و خارج فرودگاه در شرایط بروزسوانح احتمالی، تمرین مانور طرح اضطراري دوسالانه ی فرودگاه مشهد با موفقیت و بدون هیچ مشکلی انجام شد.

محمد باقر قاسم زاده افزود: در شش ماه گذشته پنج جلسه ی کارشناسی را براي بررسي اجراي تمرين كامل طرح اضطراري برگزار كرديم و صبح امروز یکشنبه (30 دي) توانستيم اين تمرين را با حضور تمام ارگان هاي فرودگاهي و نيز برخي از ارگان هاي شهري چون هلال احمر و اورژانس در مدت 45 دقيقه و با موفقیت مديريت و اجرا كنيم.

قاسم زاده با مطلوب ارزيابي كردن شرایط مانور و با اذعان به اينكه توانستيم تا 80 درصد تمرين را طبق برنامه ی زمان بندي شده اجرا كنيم، بیان داشت:

سه اصل فرماندهي، هماهنگي، و ارتباطات بخوبي در اين مانور لحاظ شد و عمليات اطفای حريق، امداد و نجات، ترياژ و انتقال مصدومين در كوتاه ترين زمان ممكن انجام شد؛ و خوشبختانه فرودگاه مشهد كه دومين فرودگاه پرتردد كشور محسوب مي شود؛ با داشتن تجهیزات ایمنی مدرن و خودروهاي جديد آتش نشاني و ايمني زميني از ايمن ترين فرودگاه هاي كشور به شمار مي رود.

مدیرکل فرودگاه های استان، تمرين براي کاهش خسارات مالی و جانی در هنگام بروز سوانح احتمالی، حضور به موقع و موثر در هنگام بروز بحران و برطرف کردن چالش ها را از جمله اهداف این مانور عنوان کرد و خاطرنشان کرد:

ارزيابي توانايي ها و تمرين وظايف ارگان هاي  دخیل درهنگام سوانح احتمالی، حفظ آمادگي، مديريت بحران و افزايش توان عملياتي در هنگام بروز سوانح؛ از سرفصل هاي اصلي و محوري برگزاري مانور طرح اضطراري دوسالانه ي فرودگاه مشهد در سال97 بود.

قاسم زاده در ادامه به تشريح روند اجراي مانور پرداخت و گفت:

طبق هماهنگي هاي بعمل آمده، مانور طبق سناريو و با اجراي دقيق دستورالعمل ها به اجرا در آمد و سريعا اتاق بحران تشكيل، و اطلاع رساني به مسئولان مربوطه صورت پذيرفت. سپس دیده بان مانور پس ازثبت اطلاعات، موقعیت پرواز، تعداد مسافران و مقدار سوخت را به خودروهای آتش نشانی اعلام کرد و اطلاع رسانی لازم را طبق چارت مربوطه انجام داد و با هماهنگي هاي لازم، كليه ي ارگان ها و سازمان هاي مديريت بحران استان در ميعادگاه حضور يافته و با تشكيل حلقه ي حفاظتي توسط يگان هاي نظامي و انتظامي، عمليات اطفای حريق هواپيما، امداد و نجات مسافران، و انتقال مصدومين فرضي انجام شد و نظارت كامل بر چگونگي روند امداد ونجات، توسط فرمانده ي مانور صورت پذيرفت.

مديركل فرودگاه هاي استان اجراي دقيق سناريو و الزام به رعايت قوانين را از جمله مولفه هاي انجام موفقيت آميز مانور مذكور دانست و افزود:

كنترل لحظه یي مبادي ورودي و خروجي، نحوه ي تردد مدعوين و هنروارن در حين اجراي مانور، جانمايي منطقه ي امن و ميعادگاه، محل تشكيل حلقه ي امنيتي، عدم تجمع بيش از حد تجهيزات و خودروها، و موضع استقرار پرسنل ارگان ها و يگان هاي نظامي و انتظامي با موفقيت در دستور كار قرار گرفت.

قاسم زاده در ادامه خاطرنشان ساخت: در سال‌هاي اخير با بروز رساني تجهيزات و ارتقاي سطح دانش پرسنل، توانایی برقراري ایمنی و امنيت پروازها را در فرودگاه  داشته‌ایم و به سطح مطلوبی از اطمینان رسیده‌ایم و با اجراي اینگونه مانورها  آمادگي خود را حفظ خواهيم كرد.

لازم به ذکر است تمرين كامل طرح اضطراري فرودگاه مشهد امروز یکشنبه (30 دي) با سناريوي خروج از باند هواپيماي MD82 با 106 مسافر و 3000 ليتر سوخت هنگام فرود روي باند 13 راست انجام شد.

گفتنی است مانورهای کامل طرح اضطراری بر اساس الزامات سازمان هواپیمایی کشوری هر دو سال یکبار با هدف آمادگی و هماهنگی فرودگاهها و دیگر ارگانهای مستقر در آنها و همچنین ارگانهای امدادی و امنیتی شهری، در تمام فرودگاههای کشور برگزار میشود.

برای تماشای تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید

ا.غ/.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد