خبر خبر

فرودگاه‎هاي ايران در چهل سالگي انقلاب:
فرودگاه مشهد؛ در محضر امام هشتم، رونق‎بخش گردشگري مذهبي
فرودگاه مشهد به برکت وجود مقدس امام هشتم دومين فرودگاه پرتردد کشور است و در کنار کمک به توسعه استان خراسان رضوي در رونق گردشگري مذهبي و سهولت سفر زائران نقش بي‎بديلي پيدا کرده است.
فرودگاه مشهد به برکت وجود مقدس امام هشتم دومين فرودگاه پرتردد کشور است و در کنار کمک به توسعه استان خراسان رضوي در رونق گردشگري مذهبي و سهولت سفر زائران نقش بي‎بديلي پيدا کرده است.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه مشهد را میخوانیم.

فرودگاه مشهد در سال ۱۳۳۰ در محل زائرسرای فعلی آن احداث شد. پیش از آن در محل میدان 15 خرداد باندی خاکی برای فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجود داشت که محل استقرار قبضه‎های ضد هوایی نیز بود. در سال ۱۳۴۶ باندی از جنس بتن در آن ساخته شد و پایگاه پدافند نیروی هوایی مورد بهره‌برداری قرار گرفت که روزانه برای یک پرواز از نوع DC3 در مسیر تهران-مشهد و پروازهای آموزشی و ایرتاکسی، علاوه بر پروازهای نظامی از آن استفاده می‌کردند.

با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای DC8 و متعاقباً هواپیماهای بوئینگ ۷۰۷، ۷۲۷ و ۷۳۷ و ایرباس، در سال ۱۳۵۷ پارکینگ و ترمینال جدید، برج مراقبت پرواز و ساختمان‌های جانبی فرودگاه جدید به صورت ناقص مورد بهره‌برداری قرار گرفت که به علت انحلال شرکت پیمانکار مراحل تکمیل آن تا بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ادامه یافت.

اکنون فرودگاه مشهد به عنوان یک فرودگاه بین‎المللی با مساحتي بالغ بر 860 هزار مترمربع و با دو باند موازي ظرفيت پذیرش همه هواپیماها تا رده بویینگ ۷۴۷ را دارد و سالانه میزبان اعزام و پذیرش بیش از 10 میلیون مسافر و نشست و برخاست بیش از 74 هزار پرواز است كه در ایام پیک روزانه تا حدود 300 عملیات پروازی در این فرودگاه انجام و بالغ بر 35 هزار مسافر در روز اعزام و پذیرش می‌شوند.

فرودگاه مشهد از ممتازترين فرودگاه ايران اسلامي است كه در آن 15 شركت هواپيمايي داخلي و 11 شركت هواپيمايي خارجي پرواز ورودي و خروجي داشته و چهار آشیانه پروازی برای تعمیر و نگهداری هواپیما دارد که یک آشیانه دیگر نیز در حال احداث است.

طي سال‌هاي اخير اقدامات مهمي در حوزه عمراني در فرودگاه مشهد انجام گرفته است كه مي‌توان به ساخت پارکینگ طبقاتی به مساحت 36هزار مترمربع و ظرفیت پارک هزار و 400 خودرو،‌ ساختمان پلیس فرودگاه‌های استان به مساحت 5 هزار مترمربع، بهره‌برداری از جایگاه انتظار تاکسی‌ها به مساحت شش هزار مترمربع،‌ توسعه 12 هزار مترمربعی ترمینال داخلی، ساختمان تکنیکال بلاک با مساحت 12 هزار مترمربع در دست احداث،‌ راه‌اندازی 30 کانتر پروازی جدید، بهره‌برداری از 70 متر واک وی در ترمینال داخلی، بهره‌برداری از سامانه‌ خودكار اعلان پرواز صوتي، اتصال ترانزیت ترمینال داخلی به پل تلسکوپی، ایجاد مجموعه دفاتر فروش به مساحت 70 مترمربع در ترمینال داخلی، بهره‌برداری از 20 پوزیشن پارک جدید هواپیما،‌ بهره‌برداري از سالن جديد پروازهاي کانکشن ترمينال خارجي با مساحت سه هزار و 600 مترمربع،‌ بهره‌برداري از سامانه‌ ارتباط کلامي خلبان و کنترلر در سايت خواجه محمد ميرزا مشهد، بهره‌برداری از غرف جدید ترانزیت و فضای عمومی ترمینال داخلی فرودگاه مشهد با مساحت هزار مترمربع، بهره‌برداری از مسیر جدید تردد خودروها از مقابل ترمینال داخلی، اتصال به قطار شهری، پروژه‌ در حال انجام بهسازی محاوط مقابل ترمینال‌های پروازی به مساحت 25 هزار مترمربع و پروژه صدور رواديد تمام الکترونيک جمهوري اسلامي ايران جهت اتباع خارجي در فرودگاه مشهد اشاره كرد.

این فرودگاه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای و پروژه‌های متعدد عمرانی برای چشم‌انداز سال‌های پیش‌رو و تامین نیازهای رفاهی مسافران به جایی رسیده است که به اذعان موسسات و سازمان‌های معتبري همچون دپارتمان ASQ، ACI و ENAC این فرودگاه در سال ٢٠١٦ رتبه يازدهم را در ميان 82 فرودگاه دارای ٥ تا ١٥ ميليون مسافر در سال را کسب کرد و جایگاه چهاردهم خاورمیانه و آفریقا به لحاظ آمار مسافری و برتری از 3 فرودگاه اروپایی به لحاظ سطح کیفیت خدمات و کمیت پروازی و مسافری را به خود اختصاص داده است.

برای تماشای تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید
 
-------------------------------------
-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد