خبر خبر

برگزاري آيين افتتاحيه مسير پروازي باکو- مشهد – باکو در فرودگاه مشهد
مسير پروازي مستقيم بين مشهد و باکو پايتخت جمهوري آذربايجان با فرود نخستين پرواز اين خط پروازي در فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد و با حضور جمعي از مسوولان طي مراسمي راه اندازي شد.

به گزارش اداره ی روابط عمومی فرودگاه های استان خراسان رضوی؛ مدیرکل فرودگاه های استان عصر دوشنبه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این خط پروازی را شرکت هواپیمایی بوتا  "Buta Airways" جمهوری آذربایجان با همکاری شرکت گردشگری "باکو استار " این کشور و یک شرکت ایرانی راه اندازی کرده‌ است.

محمود امانی بنی افزود: این خط پروازی با هدف توسعه هر چه بیشتر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و تسهیل زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) برای شیعیان این کشور برقرار شد که هفته ای دو بار پرواز خواهد داشت.

وی ادامه‌داد: فعالیت این خط پروازی بین مشهد و باکو از امروز ٢٥ آذرماه توسط هواپیمایی آزال ( آذربایجان ایرلاین ) آغاز شد و این پرواز همه هفته در روزهای دوشنبه و پنج شنبه انجام خواهد شد اما در آینده نزدیک این پروازها روزانه می‌شود.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۹ ایرلاین خارجی در فرودگاه مشهد فعالیت دارند و مسافران را به ۱۷ مقصد پروازی اعزام می‌کنند.

امانی در خصوص روند فعالیت ایرلاین های خارجی در فرودگاه مشهد افزود: شرکت‌های هواپیمایی کویت ایر به کویت، العربیه به  شارجه، ترکیش به استانبول، الجزیره به کویت، العراقیه به نجف، بغداد، ناصریه و بصره،  فلای دبی به دبی، قطر ایرویز به دوحه، آذربایجان ایر به باکو و تاجیک ایر به مقصد دوشنبه از فرودگاه مشهد مسافران را جا به جا می کنند.

همچنین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم بر گسترش روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

 

جواد جهانگیرزاده گفت: راه‌اندازی این خط پروازی اتفاق مبارکی است و با این پرواز زمینه زیارت بارگاه منور امام رضا(ع) برای شیعیان آذربایجان فراهم شد و امیدواریم هر روز شاهد گسترش بیشتر روابط باشیم.

نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم گفت: مردم آذربایجان سال‌های طولانی در حسرت زیارت امام رضا(ع) بودند که امروز شرایط این زیارت فراهم شد و این اقدام قابل قدردانی است.

حجت‌الاسلام سید علی اکبر اجاق نژاد افزود: خادمی امام رضا(ع) برجسته‌ترین عمل است و خدمتگزاران امام هشتم باید قدر این نعمت را بدانند.

مدیر توسعه مسیرهای پروازی آسیا و آسیای شرقی استراتژی نیز در این مراسم گفت: مشهد از مقاصد مهم گردشگری است و با توجه به اینکه بیش از ۸۵ درصد از مردم جمهوری آذربایجان شیعه هستند افتتاح این خط پروازی نقش مهمی در گسترش روابط بین دو کشور دارد.

الوین راضی اُف افزود: راه اندازی این خط پروازی باعث افزایش ارتباط بین دو کشور می‌شود و امیدواریم شاهد گسترش روابط باشیم.

با ورود پرواز باکو به فرودگاه مشهد در ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه امروز خط پروازی مشهد- باکو فعال شد و ساعت خروج این پرواز به مقصد باکو نیز ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه است و این پرواز قابلیت حمل ۱۰۵ مسافر را دارد.

گفتنی است فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد روزانه محل رفت و آمد ۴۰ هزار مسافر است. این فرودگاه ۵۴۰ هکتاری پس از فرودگاه مهرآباد تهران، دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که به طور میانگین روزانه ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج مسافرت‌ها تا ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می‌شود.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید

ا.غ/.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد