خبر خبر

معرفي سامانه نرم افزاري پشتيباني سيستم هاي رايانه يي و سامانه هاي هوانوردي و فرودگاهي فرودگاه مشهد در اجلاس ويديو کنفرانس شرکت فرودگاه ها
مديرکل فرودگاه هاي استان ضمن شرکت در جلسه روزجهاني مخابرات و فناوري اطلاعات هوانوردي و روابط عمومي که با حضور مديرعامل شرکت فرودگاه ها همراه بود، از جديدترين دستاورد فرودگاه مشهد در حوزه هوانوردي رونمايي کرد

به گزارش اداره ی روابط عمومی فرودگاه های استان خراسان رضوی؛  همزمان با برگزاری جلسه ویدیوکنفرانس به مناسبت 27 اردیبهشت ماه روز جهانی مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی و روابط عمومی؛ که با حضور سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، اعضای هیات مدیره و مدیران کل فرودگاه های کشور برگزار شد؛ محمود امانی بنی مدیرکل فرودگاه های استان خراسان رضوی در این جلسه از سامانه نرم افزاری پشتیبانی سیستم های رایانه یی و سامانه های هوانوردی فرودگاهی اداره مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی رونمایی کرد.

امانی بنی در خصوص این سامانه گفت: با توجه به گسترش روزافزون سیستم ها، سامانه و سرویس های حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی و در نتیجه ان افزایش تعداد درخواست های پشتیبانی، نیاز به اجرای سیستم مکانیزه و الکترونیکی ثبت و مدیریت درخواست ها بوجود آمد، که در همین راستا این نرم افزار در دو بخش سمت کاربر و سمت کشیک مخابرات و فناوری اطلاعات طراحی شده است. وی افزود: این نرم افزار دارای امکانات ویژه یی همچون ارسال پیامک آخرین وضعیت درخواست ثبت شده به کاربر، شناسایی خودکار شناسه کاربری ویندوز کاربر، نام کامپیوتر و شماره تلفن همراه وی، امکان گفتگو به صورت چت با کاربر، امکان ثبت لاگ الکترونیکی و مزایایی دیگر است.

همچنین مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران در مراسم گراميداشت روزهاي جهاني مخابرات هواپيمايي، اطلاعات هوانوردي و روز ملي روابط عمومي و ارتباطات از برنامه ريزي براي براي تامين سيستم هاي AIS و AMHS به عنوان اولويت اصلي خبر داد و گفت:

این مراسم با سه مناسبت مهم 15 می، روز جهاني اطلاعات هوانوردی، 27 اردیبهشت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی و 17 می روز جهاني مخابرات هواپیمایی همراه است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های فعالان این سه حوزه گفت: اهمیت حوزه های اطلاعات هوانوردی و مخابرات بر متخصصان صنعت هوانوردی پوشیده نیست. با توجه به رویکرد ایکائو در انتقال از سرویس های ناوبری سنتی به سرویس های ناوبری مبتنی بر عملکرد، لزوم ایجاد زیرساخت های ارتباطی و سیستم های نوین در این حوزه اجتناب ناپذیر است.

امیرمکری افزود: طی سال های گذشته برای تهیه سیستم های AIS و AMHS قرارداد منعقد شد و بخشی از تجهیزات نیز به کشور ارسال شد ولی پیمانکار به وعده خود عمل نکرد. در عین حال همكاران حوزه  عملیات هوانوردی با بررسی هاي بعمل آمده و شناسايي پیمانکاران، تامین این تجهیزات را در دستور كار قرار داده و اين پروژه در اولویت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته با برنامه ریزی های انجام شده و تخصیص منابع به حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی در ستاد و فرودگاه ها، زیرساخت های اساسی تامین شده است، گفت: امروز شاهد افتتاح مرکز عملیات شبکه در دیتا سنتر بودیم و امیدواریم در سال های آتی بتوانیم نتایج برنامه ریزی ها و تخصیص منابع را در بخش های مختلف هوانوردی در استفاده از امکانات برای ارایه خدمات امن و ایمن هوانوردي و ارتقاي خدمات فرودگاهی را شاهد باشیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران همچنین با اشاره به نامگذاری 27 اردیبهشت از سال 85 به عنوان روز ارتباطات و روابط عمومی هدف از این نامگذاری را برجسته سازی فعالیت روابط عمومی در افکار عمومی و توجه بیشتر مدیران و مسوولان ارشد به روابط عمومی عنوان کرد و گفت: در یک سال اخیر اقدامات خوبی در روابط عمومی شرکت انجام شده که مهمترین آن انعکاس اقدامات شرکت و تبادل اطلاعات بین بخش های مختلف، اطلاع رسانی و طرح دیدگاه های شرکت و سازمان های مرتبط و نیز معرفی دستاوردهای مهم شرکت بوده است.

وی تاکید کرد: در شرایط سخت شیوع بیماری کرونا لازم است روابط عمومی ستاد و فرودگاه ها به انعکاس آثار این اتفاق و شرایط ایجاد شده در صنعت هوانوردی بپردازند تا همکاران نیز انتظارات خود را متناسب با شرایط شرکت تنظیم کنند.

امیرمکری اظهار امیدواری کرد: به زودی شاهد گذر از شرایط فعلی و بازگشت به شرایط پیش از کرونا باشیم و بتوانیم کندی و توقف های ایجاد شده دراجراي پروژه ها را جبران کنیم.

رشد سه درصدی تبادل اطلاعات هوانوردی

در این جلسه همچنین، محمد امیرانی، معاون عملیات هوانوردی در سخنانی به ارایه گزارشی از مهمترین فعالیت های انجام شده در اداره کل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی و اداره مدیریت اطلاعات هوانوردی پرداخت و گفت: با وجود مشکلات و موانع، کارکنان این حوزه ها بر اساس جدول تعیین شده کار کردند و جلسه های مختلفی را برای اتمام پروژه های نیمه تمام برگزار کردند. برای اجرای پروژه پذیرش اشتراکی مسافر (کاپس) لایسنس هایی خریداری شده ولی هنوز نصب نشده اند و باید برای نصب و بهره برداری آنها اقدام شود.

وی ادامه داد: قرارداد مربوط منعقد شده و به زودی این سامانه در دو فرودگاه نصب می شود و برای دریافت آمار مسافران تمام فرودگاه ها با کمک سازمان هواپیمایی کشوری و نهادهای بالادستی در الزام شرکت های هواپیمایی در ارایه اطلاعات موردنیاز برنامه ریزی کرده ایم.

امیرانی همچنین به انعقاد قرارداد با یک شرکت صاحب نظر در حوزه تهدیدهای سایبری اشاره کرد و افزود: با انعقاد قرارداد با این شرکت مراکز SOC را برای امنیت و پایش اطلاعات گسترش داده ایم و اکنون تعداد تهدیدها شناسایی و از آنها جلوگیری شده است.

وی به ارایه اینترنت امن به ستاد و فرودگاه ها نیز اشاره کرد و گفت: هر اپلیکیشن و نرم افزار قبل از اجرا باید در قالب چارچوب خاصی قرار گیرد و نظارت کاملی در این زمینه انجام می شود.

امیرانی با اشاره به رشد سه درصدی تبادل اطلاعات هوانوردی در یک سال اخیر افزود: اولویت اصلی ما راه اندازی سیستم AMHS است که امیدواریم به زودی محقق شود.

معاون عملیات هوانوردی همچنین به خرید و تهیه سامانه AIS اطلاعات هوانوردی اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد، این سامانه به زودی نصب و بهره برداری شود.

بهره برداری سامانه جامع مدیریت ایمنی در سال جاری

در این جلسه همچنین مجید یارندی، مدیرکل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی در سخنانی اولویت نخست این اداره کل را تامین امنیت شبکه عنوان کرد و گفت: روالی برای نصب هر اپلیکیشن و نرم افزار قایل شده ایم و هیچ نرم افزاری بدون مشاوره نصب نمی شود. همچنین از هیچ شرکتی بدون داشتن گواهینامه میزبانی نمی کنیم.

وی همچنین به فعال شدن کمیته دولت الکترونیک با برگزاری 55 ساعت جلسه کارشناسی در ستاد و ادارات کل برای جبران عقب ماندگی دو دوره سه ساله اشاره کرد و افزود: فرودگاه ها مجهز به دستگاه تشخیص چهره برای حضور و غیاب شده اند.

یارندی به تجهیز شرکت به سامانه بودجه ریزی نیز اشاره کرد و گفت: امسال شاهد بهره برداری از سامانه جامع مدیریت ایمنی خواهیم بود. همچنین سامانه جامع بازرگانی را برای برطرف کردن اشکال های موجود در دریافت اطلاعات عوارض فرودگاهی و هوانوردی دیگر اقدام این اداره کل است.

مدیرکل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی از برنامه ریزی برای پیاده سازی کانسپت سوئیم بر مبنای بلاک های ASBUدر حوزه عملیات هوانوردی و نیز هوشمندسازی فرودگاه ها و پیاده سازی سامانه ACDN عنوان کرد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد